Pokyny pro zasílání příspěvků
David Zbíral
Své příspěvky prosím zasílejte v podobě souboru jako přílohu na e-mailovou adresu david.zbiral@post.cz s přesným názvem a svým jménem (nejsou-li obsaženy v samotném textu), základním komentářem, výslovným svolením k publikaci a krátkou anotací na 2-12 řádků (tato anotace není určena mně, nýbrž čtenářům, proto ať je prosím v definitivní podobě tak, jak by se měla objevit na internetu, viz níže).[1] Do Soubor / Vlastnosti vypište název práce a autora, ale pokud chcete být vyhledáni vyhledavači, tak i klíčová slova a komentář. Nezapomeňte též uvést do e-mailu předmět. Pokud se jeví jako potřebné provést určité změny, navrhnu je, zašlu či předám vám text zpět posouzení a po dohodě na konečné podobě bude publikován na těchto stránkách (jsou-li pouze rázu grafického, provedu je bez konzultace s vámi). Obrazovým přílohám je lépe se zcela vyhnout. Pokud možno dodržujte v dokumentech jisté jednotné formátování: používejte styly, celý základní text pište jedním stylem, jiným stylem formátujte nadpis první úrovně, dalším stylem nadpis druhé úrovně... S graficky nezvládnutými nebo přeplácanými dokumenty se těžko pracuje a jsem postaven před tři možnosti: publikovat je tak, jak jsou, což je očividně nevhodné, odmítnout je z formálních důvodů, nebo konečně strávit nejen minuty, ale dokonce hodiny jejich redakčními úpravami. Žádná z těchto možností pro mě není zrovna optimální.
Doporučuji ze seminárních prací apod. vyřadit poznámky, ke kterému kurzu jste je psali, kdo kurz vedl atd. Jsou to informace, které návštěvníky nezajímají. Anotace formulujte pokud možno neosobně (tj. nikoli „v této práci dobře pojednávám o myslím velice důležitém a opomíjeném...“, nýbrž „tato práce pojednává o...“ atd.). Dodržujte přehlednou a jednotnou grafickou úpravu a strukturu stylů.
Správce stránek si vyhrazuje právo 1.) zařadit vaši práci pod kategorii, která podle jeho soudu nejlépe odpovídá obsahu, 2.) připojit k anotaci, případně za text práce své komentáře, 3.) práci ze stránek bez udání důvodu odstranit.
Další poznámky
- Upřednostňované formáty, nedoporučené formáty: upřednostňován je Word 2000 a nižší, 602Text (nikoli staré 602; 602Text je velmi pokročilý, „wordomorfní“ editor), Excel 2000, HTML, pro obrázky JPEG, PNG a GIF.[2] Nedoporučený je Acrobat Reader. Nepoužívejte prosím žádná nestandardní kódování.
- Struktura stylů: je jednou z nejdůležitějších věcí dodržovat nejlépe ve všech svých dokumentech jednotnou strukturu stylů: celý základní text psát jedním stylem (Normální, v 602Textu Základní text) a pro nadpisy používat styly s vestavěnými názvy Nadpis1-X (ty si můžete volně upravovat podle uvážení od barvy přes font až po ohraničení,[3] podstatný je pro mě název Nadpis 1 atd.).[4] Pro název práce prosím vytvořte styl Hlavní nadpis.
- Tučné a kurzíva: mimo nadpisy (tj. přímo v textu) tučné písmo a kurzívu formátujte ručně. Pokud byste raději užívali samostatný styl i pro toto, založte jej na „standardním písmu odstavce“ (ve Wordu) či jeho analogiích (v jiných editorech), nikoli na nějakém jiném konkrétním stylu. Ale v tomto speciálním případě tučného písma a kurzívy skutečně klidně užívejte ruční formátování.
- Nadpisy a velké písmo: nepoužívejte prosím pro nadpisy všechna písmena velká.
- Dodání stylů ex post: pokud jste dříve styly nepoužívali a teď mi chcete něco zaslat, tak to stále ještě můžete zformátovat prostřednictvím stylů dodatečně.
- Seznam použité literatury: zásadně by měl být na mých stránkách stylem Bibliografie, který si vytvoříte, ať už bude vypadat jakkoli. Pokud budete dodržovat můj úzus, budu jen rád (příklad: Škultéty, Rastislav, JavaScript. Programujeme internetové aplikace, Computer Press, Praha 2001.), tj. autor tučně, dílo kurzívou, dělí to čárky.
- E-mail: pokud chcete dát čtenářům možnost vás kontaktovat, vepište svůj mail přímo do zasílané práce, ne jen do průvodního dopisu.
- Nezapomeňte dodat neosobně a objektivně formulovanou anotaci na 2-10 řádků. Je určena k publikování na stránkách.
- Hypertextové odkazy:
- Hypertextové odkazy a e-mail: pokud jsou v práci uvedeny, měly by být pokud možno aktivní. Proto neukládejte dokument v příliš nízké verzi editorů apod. Nejjistější je jej zasílat ve Wordu nebo ve formátu HTML. 602Text dělá při konverzi do Wordu problémy, neboť odkaz sice zůstane, ale jeho textový indikátor (pokud není s odkazem totožný) se t.č. ztrácí. Ale při konverzi z 602Textu do HTML se zase ztrácejí poznámky pod čarou.
- Základ hypertextového odkazu: tuto kolonku nevyplňujte.
- Jak dělat hypertextové odkazy: viz podrobný výklad pro začátečníky zde.
- Jak zasílat více souborů: rozhodně je nezasílejte jednotlivě ve více mailech, to je zcela nepřípustné. Volte raději kompresi: seskupte je všechny do jednoho adresáře, ten zkomprimujte[5] a připojte vzniklý archiv k mailu. Komprimovaný soubor může být ve formátu ZIP i ARJ (zip je preferován).
- Zpáteční adresa: nemusíte do dokumentů vkládat odkaz na http://www.david-zbiral.cz. Tu přidám sám, stejně jako údaje o počtu slov a datu zveřejnění dané verze.
- Připojte poznámky o možných komplikacích: pokud myslíte, že by se mohly vyskytnout nějaké komplikace (např. používáte španělské n s tildou a bojíte se, že se promění při konverzích na zcela jiný znak), tak mě na to v mailu upozorněte.
- Dělení slov: rozhodně nedělte slova ručně (vkládáním rozdělovníku). Co se týče automatického dělení slov: doporučuji ho před zasláním souboru na mou adresu vypnout (a pak klidně zase zapnout); je to dobré proto, aby můj editor neinterpretovalměkké rozdělovníky jako pevné spojovníky. Ale v případě souborů zasílaných ve Wordu ani HTML na bázi produktů MS Office to není nutné.
- Obrázky, grafy: čím méně jich je v souborech užito, tím větší mám radost.
- Poznámky pod čarou: dají se velmi dobře do HTML převést, nebojte se je užívat, využijte ovšem možnosti automatického číslování, nevkládejte je ručně.
- Obsah: pokud posíláte příspěvek ve Wordu, nezdráhejte se využít funkce vytvoření aktivního obsahu. Bude funkční i na internetu.
- Odsazení: odsazujte tabulátorem či na vodorovném pravítku, nikoli pomocí mezer.
- Podtržený text: podtržení je konvenčně vyhrazeno pro hypertextové odkazy. Proto je prosím v textu používejte jen právě pokud jde o hypertextový odkaz, ne v nadpisech, zdůrazněných částech textu atd.
- Konec strany: nevkládejte ručně (pomocí enterů až do konce stránky), nýbrž pomocí vložení konce (zalomení) stránky (to stejné platí u zalamování sloupců).[6] Toto je mimořádně důležité, protože s vaším souborem často pracuji tak, že si ho přenesu přes schránku do vlastní šablony (která už obsahuje počítadlo atd.) a tam by se velmi pravděpodobně veškeré neprofesionální formátování (mezery místo tabulátorů a odsazení, entery místo konce stránky atd.) mohly zcela rozházet.
- Anotace, název: do těla dopisu vepište název a anotaci v takovéto podobě: „David Zbíral: Metodologické problémy studia západní esoteriky [Zpochybnění existence tradice západní esoteriky jako jednoho, byť mnohotvárného proudu. Hlavní obtíže studia západní esoteriky (otázka náboženskosti navazovatelských snah, návaznost na staré náboženské proudy, specifičnost pramenů ke studiu západní esoteriky a především fakt, že dnešní navazovatele zhusta nelze ohraničit jako určitou sociální skupinu, s níž by bylo možno dále pracovat). Různé typy víry; víra ne jako vztah k posvátnu, posvátnému spisu či náboženské zkušenosti, nýbrž jako vztah k interpretaci. Cca 7 stran.]“ Na anotaci prosím nezapomeňte, bez ní není možné práci uveřejnit. Přibližný údaj o rozsahu práce by neměl chybět.
- Název a autora uvádějte rovněž přímo do textu.
- Klíčová slova a komentář: doporučuji vyplnit v Soubor / Vlastnosti i tyto kolonky. Zvyšujete tím šanci, že ten, kdo bude něco k danému tématu hledat, najde právě vaši práci, a také mi umožňujete snadné vkládání těchto údajů do stránek pomocí funkce Vložit / Pole.
- Kategorie: navrhněte kategorii, pod níž by měla být vaše práce na stránkách zatříděna (již existující nebo novou).
- Aktualizace, opravy, úpravy: pokud dílo, které jste mi poslali na publikování na stránkách, dále rozpracujete nebo opravíte a chcete publikovat aktualizovanou verzi, tak se mohou vyskytnout jisté problémy. Pokud jste mi odevzdali už poprvé technicky relativně profesionálně zvládnutý dokument, na který jsem v podstatě nemusel sáhnout (kromě doplnění počítadla, údaje o počtu slov atd.), tak se nenaskýtá žádná obtíž. Rovněž pokud je verze, kterou mi zasíláte, po formální a technické stránce zvládnutá lépe než (nebo stejně jako) ta podoba, ve které se daná práce objevila na internetu, tak žádná komplikace nenastává. Ale naproti tomu pokud jsem poprvé seznal, že potřebuje nějakou redakční úpravu, provedl jsem s těžkým srdcem nějaké úpravy o vlastní újmě sám a pak jsem vaši práci publikoval a vy mi nyní pošlete potomka první verze, který je formálně nezvedený, tak budu velmi váhat, co dělat. Proto ty, kteří si myslí, že to, jak se jejich práce objevila na internetu, je lepší podoba, než jakou mi zaslali, prosím, aby aktualizace prováděli nikoli ve svém původním dokumentu, nýbrž v dokumentu staženém z těchto stránek, který si otevřou a uloží ve svém textovém editoru.
- Zasílejte vždy celý soubor, ne zprávu o tom, co kde mám opravit.
- Tematické omezení těchto stránek: jistě jste si všimli, že stránky jsou koncipovány poměrně široce. Na druhou stranu jejich osa tkví v kritických odborných studiích především na témata kulturní historie, religionistiky, popřípadě hlubinné psychologie, a dále též v žánru fantasy (povídky, teoretické práce, Dračí doupě). Vědecké práce by měly mít zvládnuty základní formální náležitosti vědecké práce. Neměly by být koncipovány esejisticky.
- Formální náležitosti vědecké práce: odborné práce by neměly postrádat seznam použité literatury a průběžný poznámkový aparát.
- Zápisky z přednášek a výpisky z knih se zde nepublikují (zveřejňují se pouze původní práce, a to zásadně se svolením jejich autora).
- Termín publikování: tyto stránky nejsou určeny k výměně studijních materiálů, např. k publikování referátů všech účastníků určitého kurzu.
- Název souboru: název původního souboru pro publikování na stránkách mnohdy změním.
- Tipy pro práci s některými editory: najdete vedle mnoha dalších tipů pro práci s PC na adrese http://www.david-zbiral.cz/PC-tipy.htm.
- Další propagace: můžete po publikování vašich textů na těchto stránkách vložit odkazy pod příslušnou kategorii ve velkých vyhledavačích (např. Atlas, Seznam). Tím zvýšíte šance, že si čtenáři vaší práce všimnou.
Publikování této verze: 19. 11. 2006 10:12
Počet slov: 1597
[1] Zasílat mi tištěnou podobu je nadbytečné.
[2] Ale obrázky se obecně nepřijímají, a pokud, tak jen jen jako pevná součást dokumentu (nikoli samostatně).
[3] Ve Wordu: Formát / Styl, upravit.
[4] Na základě dodržení této struktury: Normální na základní text, Nadpis 1 na největší nadpisy kapitol, Nadpis 2 na menší atd., mohu já snadno vytvořit hypertextově aktivní obsah, globálně vaše styly upravit atd. Je to asi ta vůbec nejdůležitější věc.
[5] Mnoho kompresních programů se dá stáhnout z internetu; zkuste např. http://www.powerarchiver.com.
[6] Zalomení stránky: klávesa Ctrl+Enter.