Problémy
s Windows XP Service Pack 2
David Zbíral
- Následuje několik nepříjemných zkušeností s Windows XP Service Pack 2. Na mnoha počítačích jede SP2 naštěstí bez problémů. Těm, kterým SP2 jede, upřímně gratuluji, ale na mých zkušenostech to nic nemění. Není tu ostatně jen stabilita systému, jsou tu i další změny, které podle mě nejsou pozitivní (funkčnost skriptů, otravování nového panelu v IE i tam, kde nebylo bezpečnostní riziko zjištěno).
- Nestabilita: systém mi následkem instalace SP2 začal padat – počítač se prostě zčistajasna vypne (i bez modré obrazovky smrti). Před instalací SP2 k tomu nedošlo snad ani jednou, nebo tak maximálně jednou za dva měsíce. Naopak po instalaci k pádu Windows došlo hned ten samý den dvakrát a následující den třikrát. Windows XP Service Pack 2 na některých PC výrazně snižuje stabilitu Windows XP.
- Velikost: reálná velikost je asi 500 MB - 1 GB (jen adresář sloužící k případné obnově přepsaných souborů při odinstalování SP2 mi zabírá 300 MB, a smazat tyto soubory je nebezpečné, protože by to znemožnilo odinstalování SP2 bez nutnosti přeinstalovávat celý systém a začínat nanovo). Takže nevycházejte z udávané velikosti, je to jen velikost aktualizace, ne údaj, kolik místa to sežere. SP2 vyžaduje mnohem víc místa než 260 MB.
- Otravování nového panelu v Internet Exploreru: zbytečně tu zabírá místo nový panel s poznámkami o zabezpečení. Skrytí je časově náročné. V nápovědě není popsáno.
- Jeden čtenář radí následující řešení: Nástroje / Možnosti Internetu / Upřesnit, v oddílu Zabezpečení zaškrtnout políčko „Povolit spuštění aktivního obsahu ze souboru v tomto počítači“ a políčko „Povolit spuštění nebo instalaci softwaru i v případě že podpis není platný“. Tím samozřejmě klesá bezpečnost.
- Zabezpečení navíc funguje nekorektně. Mám dva přesně stejné soubory HTML, kde se liší jen textový obsah, nikoli žádné prvky bezpečnostní, a které dynamicky stahují zcela stejným postupem obrázek z internetu; u jednoho mi panel varování zabezpečení v IE vyleze, u dalšího ne.
- Blokuje i některé zcela bezpečné lokální skripty: na souboru Odstranovac-diakritiky.htm mezi skripty si také můžete vyzkoušet, že předpokládá jakýsi „aktivní obsah“ i u souborů obsahujících jen jednoduchý skript, který nezapisuje ani nemění jiná data než ta, která jsou zadána do formuláře, k němuž je skript připojen. Panel se tak zobrazuje prakticky na každé stránce a jen tím otravuje. Ochrana je totiž udělána špatně; funguje příliš globálně, bez dobré analýzy daného skriptu (takže blokuje i nevinný odstraňovač diakritiky či natahování počítadla z jiného serveru; dělá to na disku, kdežto online jen někdy, což je mimochodem z bezpečnostního hlediska dost zvláštní). Takže např. po každém spuštění stránky se skriptem, který chcete použít, musíte speciálně povolit, aby se mohl použít. Navíc to lze udělat, pokud vím, leda myší, klávesová zkratka na to neexistuje. Jeden čtenář radí následující řešení, které ověřoval na mém odstraňovači diakritiky: Nástroje / Možnosti Internetu / Upřesnit, v sekci Zabezpečení zaškrtnout políčko „Povolit spuštění aktivního obsahu ze souboru v tomto počítači“ a políčko „Povolit spuštění nebo instalaci softwaru i v případě že podpis není platný“.
- Blokuje FTP Total Commanderu, je třeba to pokaždé explicitně odblokovat.
- SP2 dále navazuje na stávající trendy společnosti Microsoft, to znamená, že jím Windows pokračuje ve své proměně z operačního systému v aktivní sledovací systém. Například pořizuje pro účely kontroly a případného trestního stíháníseznam, jaké MP3 posloucháte ve Windows Media Playeru. Tento rys je nutné nainstalovat, pokud instalujete SP2; nedá se vybrat, aby se neinstaloval.
- Poznámka: na tento trend v produktech společnosti Microsoft a na to, že když se slibuje „lepší ochrana počítače“, míní se v první řadě „lepší ochrana výrobců softwaru a prodejců CD disků před neoprávněným kopírováním“, poukazuje i zajímavý a přínosný článek „Co všechno o nás ví Microsoft“, PCWorld 9/2005. Tam se též uvádí, že sledovací technologie NGSCB zaměřená proti kopírování, které je vyhodnoceno jako nepovolené, bude integrována do nové verze systému Windows (Windows Vista). Přesně jak už dlouho já i další předpovídáme, monopol Microsoftu začíná nabírat nové a spíše nebezpečné dimenze. Kdo ovládá operační systémy, ten ovládá svět (pokud o to začne usilovat). Možnost, že nám nadnárodní koncerny přes internet zablokují možnost pracovat a komunikovat (protože práce a komunikace = počítač: potřebujeme ho stále víc) a nasadí počítači „virtuální botičku“, kterou bude umět odblokovat teprve Microsoft nebo policie (po zaplacení pokuty za kopírování, případně úplatku), je stále reálnější. Stále reálnější je však také zneužití těchto sledovacích a blokovacích prvků k neoprávněným zásahům do osobní svobody.
- Zdůrazňuji ještě, že kontrolní systém Windows Media Playeru, který se nainstaloval s SP2, se při jeho odinstalování neodinstaluje. A pozor, starou verzi Windows Media Playeru pak už nelze nainstalovat (vyzkoušeno).
- Některé programy (např. Nero) hlásí nekompatibilitu se systémem. Skutečná nefunkčnost nebyla zjištěna, ale dialog je otravný.
- Má tendence blokovat některé funkce FTP klientů.
- Instalace rozhasila nastavení připojení k internetu přes kartu PCMCIA a aktualizovaný systém Windows tuto kartu často nenajde napoprvé, musí se převést do úsporného režimu a poté znovu zapnout, obvykle dokonce zcela restartovat. Navíc pokus o zjištění hardwaru (karty PCMCIA) často právě vede k okamžitému samovolnému vypnutí počítače.
- Podle mě je dost riskantní SP2 instalovat. Pokud vám jde o bezpečnost, tak instalujte jen průběžně uvolňované bezpečnostní záplaty a používejte některý z freewarových osobních firewallů. Zvýšení bezpečnosti je potřeba, to nepodceňte, ale jsou i jiná řešení než Windows XP Service Pack 2.
- Nevylučuji, že jsou lidé, kteří se s problémy nesetkali a rysy přidané prostřednictvím Windows XP Service Pack 2 jim snad i vyhovují. Takže posuďte sami.
- Odinstalování:
- Před ním si zazálohujte co nejvíc souborů a nastavení. Pokud je odinstalování zpracované stejně „dobře“ jako samotný SP2, tak člověk nikdy neví, co se může zrovna na vašem PC stát.
- Pozor na to, zda vám neodstraní i předchozí průběžné bezpečnostní záplaty, které „vsál“ do sebe. Kdyžtak je urychleně stáhněte a nainstalujte znovu. Neměl by – mně je neodstranil.
- Pokažený po sobě nechal jen Windows Media Player. Vše ostatní, zdá se, funguje v pořádku. Může se to ale lišit na jednotlivých PC.
- Tyto poznámky vyjadřují můj osobní názor založený na mých osobních zkušenostech. Nemusejí odpovídat skutečnosti, zejména pak skutečnosti v té její podobě, jak ji vidí představitelé společnosti Microsoft. Informace jsou poskytovány bez ručení.
Publikování této verze: 19. 11. 2006 9:23
Sepsání: 15. 10. 2004
Poslední celková revize: 15. 10. 2004
Počet normostran (v přepočtu): 3,8
Počet slov: 1045
Umístění: http://www.david-zbiral.cz/winxpsp2.htm