Makra pro Word zde ke stažení
David Zbíral
- Informace o makrech vůbec a o jejich tvoření: Počítač – tipy.
- Jednoduchý úvod, jak používat moje (či jiná) wordovská makra: Jak používat makra.
- Rozsáhlý materiál o jazyku Visual Basic v edicích Visual Basic for Applications a VBScript: viz Visual Basic, VBScript: podrobný úvod (na těchto stránkách). Tam můžete načerpat znalosti, jak si upravovat zde stažená makra a jak programovat makra vlastní.
- Moje makra ke stažení: moje makra pro Word 2000 (v mnoha případech budou fungovat i v jiných verzích, a ve vyšších prakticky jistě; doporučuji zkusit) si lze stáhnout zde a následně je importovat nebo přes schránku přenést do vašich wordovských maker a podle potřeby upravit v editoru MS Visual Basicu (obsahuje makra na nejrůznější operace, viz o kousek níže „pokryté okruhy“). Tato makra raději nepoužívejte, dokud se nepodíváte, co vlastně provádějí; raději ta, kterým třeba ještě nerozumíte, užívejte vždy v kopii svých dokumentů, aby nedošlo k poškození vašich dat. Nebo si z tohoto souboru do vlastních maker kopírujte přes schránku NewMacros v editoru Visual Basicu jen to, co se vám zdá dobré a užitečné. Každopádně nemohu převzít žádnou odpovědnost za případné následky a publikuji zde tato makra jen proto, že mohou ulehčit nezáživnou mechanickou práci buď na tvorbě vlastních maker pro dané funkce (některá mi dala opravdu poměrně dost práce) nebo na mechanickém provádění příslušných úprav stále znovu a znovu. Mohly by se vám také hodit některé skripty.
- Varování: Při práci s makry je třeba zachovávat jistou opatrnost. Za věrnost a úplnost popisu zde publikovaných maker ani za jejich správnou funkčnost autor (autoři) neručí. Nepřebírají také žádnou hmotnou ani morální zodpovědnost za případné přímé, nepřímé, následné či jiné škody vzniklé užíváním, používáním, využíváním, nadužíváním, zneužíváním či neužíváním těchto maker. Ale byla by škoda se tímhle varováním nechat od užívání maker odradit. Právě makra totiž činí práci s Wordem a počítačem vůbec skutečně efektivní.
- Okruhy pokryté v mých makrech: automatizované vložení META tagu podle vlastností (Soubor / Vlastnosti), účinné čištění špinavého wordovského HTML kódu do čistšího (provádějte jen v kopiích, které po vyčištění publikujete, ne ve zdrojových dokumentech!), práce s francouzskými znaky (jejich úprava tak, aby je slovník Millennium správně interpretoval), kontrola pravopisu, úprava stylů, vložení hypertextového obsahu, vlož jinak, panely nástrojů, úprava textu, aby jej 602Text správně nahlas přečetl, úpravy a sledování databází ve formátu pro Lingea Lexicon, běžné operace jako formátování aktuálního řádku tím a tím stylem atd. Některá mi zabrala hodiny práce – doporučuji se alespoň podívat, zda by se vám některé makro nehodilo. Viz níže anotace a též případně po stažení anotace a komentáře v kódu, kde najdete přesné anotace a mnoho dalších, zde nezmíněných maker.
- Komentář: v makrech je připojen často komentář mnohem aktuálnější a úplnější než pouze komentář, který se vám objeví v dialogovém oknu Makra. Dejte proto vždy „upravit“ nebo otevřete soubor už po stažení v některém textovém editoru a podívejte se, zda nejsou v komentářích přímo v kódu nějaké zásadní informace. V kódu u maker, která chcete používat, bude potřeba často také přepsat cesty (C: atd.) na takové, které na vašem disku existují a které vám vyhovují.
- Přiřazení klávesové zkratky makru: kterémukoli makru lze přiřadit klávesovou zkratku. Jděte pod Nástroje / Vlastní, tlačítko Klávesnice, ze seznamu vlevo vyberte Makra. Pozor ať si tak nezaberete některou důležitou zkratku.
- Návod v co nejsrozumitelnější podobě: stránka Jak používat makra.
- Jak moje makra začít používat (kopírování kontra import): tato moje makra není nutné jako celek importovat. Můžete si je otevřít jako textový soubor a zkopírovat si z nich do vlastního modulu NewMacros či jiného vše, co uznáte za vhodné.
- Nyní často makra dávám k dispozici jako prostý text, takže je dostupná jen možnost kopírování přes schránku, která je ale výhodnější; import někdy působil problémy. Takže část následujícího textu o importu je bezpředmětná.
- Kopírování přes schránku (popis pracovního postupu): makro je kód mezi „Sub XY()“ a „End Sub“; pokud to budete kopírovat přes schránku, tak tam kopírujte jen právě toto, kdežto Attribute VB Description atd. nekopírujte, působilo by to problémy a stejně by to nebylo k ničemu. Vymazávat to Attribute atd. po jednom by vám dalo zbytečně moc práce, a proto pokud chcete postupovat pomocí kopírování, což doporučuji jako zaručeně bezproblémové, tak nejlépe uděláte, když si kód maker z rozpakovaného souboru otevřete v Poznámkovém bloku, přenesete přes schránku do Wordu, ve Wordu nahradíte všechny sekvence ^pAttribute (enter + Attribute) za '^pAttribute a teprve pak takto upravený kód přenesete do globální šablony pod Alt+F11.
- Doporučení: stažený soubor s makry rozpakujte, přeneste jeho obsah přes schránku do NewMacros podle uvedeného postupu a pak si makra po jednom projděte a vymažte ta, která nechcete používat.
- Maker je hodně, takže šablona Normal dost naroste. Doporučuji ta makra, která nehodláte používat, z modulu vymazat.
- Nevýhody kopírování: v okně Makra nebudete mít komentář, budete si ho muset přečíst přímo u maker, v kódu, např. když si soubor otevřete v Poznámkovém bloku. (To ale doporučuji tak jako tak. Když je několikrát použijete, stejně nebudete komentář v okně potřebovat, protože už budete vědět, co dělají.) Komentáře v okně Makra ale beztak moc nevkládám, protože jsou nespolehlivé, občas se posouvají a když se přepíše vložením ze schránky celý modul, tak zcela zmizí. A jelikož tedy komentáře stejně uvádím hlavně přímo do kódu, doporučuji kopírování přes schránku víc než import.
- Import: výhodou je, že se by se měly správně importovat i komentáře, které se pak objeví v okně Makra. Ale na druhou stranu pokud nějaké makro budete používat častěji nebo si přečtete komentář přímo v kódu, např. otevřením mého staženého souboru NewMacros po rozpakování v některém textovém editoru nebo přímo v editoru jazyka VB, tak tento komentář ani nebudete potřebovat – nebo si ho můžete dotvořit podle svých představ. Nevýhoda je, že to může zamíchat s názvy maker, která již nyní v šablonách máte (např. makro Uloz to může přejmenovat na Normal.Uloz apod.). Zkuste zavřít a znovu spustit Word; pokud tento problém přetrvá, užijte kopírování přes schránku.
- Vzhledem k tomu, že autorsky nešikovné a často se posouvající či mazající komentáře v okně Makra moc nepoužívám, volbou kopírování, a nikoli importu, nic neztratíte, naopak si ušetříte práci a budete mít proces plně pod kontrolou.
- Některé z mých maker jsou funkční jen na mém disku. Leckdy je to v jejich popisu poznamenáno. Lze je jednoduše po zjištění, že na vašem disku nefungují, smazat. Některá makra je třeba mírně přizpůsobit, např. přepsat cesty v adresářích, a budou funkční. Jiná jsou plně funkční už takto. Ta, co jsou nejpoužitelnější a nejpropracovanější, případně ta, s nimiž byste si nemuseli vědět rady, popisuji níže. Nepodceňujte také komentáře vložené přímo v kódu. Naopak ale nepřikládejte příliš víry komentáři k mým makrům v dialogovém okně Makra (pokud makra importujete, tj. nepostupujete přes obyčejné kopírování); tyto komentáře mohou být zastaralé.
- UložVše: uloží všechny otevřené dokumenty.
- ZavřiVše: zavře všechny otevřené dokumenty.
- OtevřiBezProcházení: zadáte přesné jméno souboru včetně přípony a on začne procházet adresáře a jakmile soubor daného názvu najde, otevře ho. Velmi šetří práci (zvlášť když mu přiřadíte klávesovou zkratku, např. Shift+Ctrl+O). Výchozí je procházení adresáře C:\David, pokud neexistuje, tak C:\Dokumenty. Pokud vám ani jedna možnost nevyhovuje, tak si cestu změňte podle svých představ. Čím menší bude rozsah, tím rychlejší bude prohledávání, takže nedoporučuji nastavit jako výchozí celý disk C:\ apod.
- OtevřiBezProcházeníPodleSeznamu: dělá totéž jako OtevřiBezProcházení, ale pracuje na odlišném principu: skriptem filelist.vbs mezi skripty si vytvoříte seznam souborů, přepíšete cestu k tomuto seznamu souborů v kódu makra a makro načítá cesty ze seznamu, tj. neprochází soubory po jednom. Tím se docílí nesrovnatelně rychlejšího fungování.
- DlouhoLiTomu: zadáte datum a makro zjistí, kolik roků, měsíců, týdnů, dní, hodin, minut a sekund uběhlo od zadaného data či kolik k němu zbývá.
- CoByloZaDen: napíšete datum a dovíte se, jaký den v týdnu to byl (bude). K otázce dat před zavedením gregoriánského kalendáře viz komentář přímo v kódu makra.
- InternetHromadnéOtvírání: umí hromadně otvírat internetové stránky, jejichž adresy do kódu zadáte. Pozor na nespolehlivé stránky: makro vás nijak neochrání před běžnými riziky pohybu na internetu.
- UvozovkyAnglickéNaČeské: převede všechny anglické uvozovky v aktivním dokumentu na české.
- UvozovkyČeskéNaAnglické: převede všechny české uvozovky v aktivním dokumentu na anglické.
- VymazatŘetězecVymezenýZnačkamiZadanýmiUživatelem: Vymaže řetězec, jehož pravý a levý vymezovač zadá uživatel (např. všechny řetězce v hranatých závorkách), a vypíše vyřazené řetězce.
- NahraditVŘetězciVymezenémZadanýmiZnačkamiUrčitýŘetězec: Vymaže v řetězci, jehož pravý a levý vymezovač určí uživatel, zadaný řetězec a vypíše upravené řetězce.
- Vel10na12 atd.: upravuje velikost všech znaků, např. všechny znaky psané velikostí 10 napíše velikostí 12; užitečné tam, kde nelze užít úpravu stylů (protože dokument obsahuje místní formátování, které nad úpravou stylů převáží). Lze použít jako výchozí bod pro vytvoření dalších maker na úpravu místního formátování.
- AktivaceOkna: aktivuje okno; výhodné, když máte otevřených hodně oken, pro rychlé přeskakování mezi nimi (pokud máte otevřených jen málo, tak si vystačíte s Alt+Tab a nepotřebujete na to toto makro). Stačí napsat několik prvních znaků. Doporučuji používat neustále a přiřadit tomu klávesovou zkratku, např. Shift+Ctrl+A.
- Alias: zrychlené spouštění programů. Definujete si pro každý zkratku a pak její pomocí spouštíte. Velmi šetří práci. Jde o adaptovaný skript z PCWorldu. Nové zkratky vepíšete do kódu snadno, analogicky k těm, co už v kódu jsou:
Case "NECO"
myshell.run ("") 'Mezi uvozovky vepište cestu ke spustitelnému souboru.
.
- FolderStart: adaptovaný skript z PCWorldu. Napíšete několik řetězců z cesty a makro vám daný adresář otevře v Průzkumníkovi. Pro správnou funkčnost je nutné mít též makro FolderList, které je mezi skripty, a dát ho do adresáře Windows/Command (či kamkoli jinam a přepsat podle toho cesty ve FolderStart a FolderList).
- ieZavřít: zavře všechna okna Internet Exploreru.
- OtevřiCelýAdresář: otevře všechny soubory v uživatelem zadaném adresáři.
- Toto makro lze použít jako kostru pro nejrůznější operace, které chcete najednou provést ve více souborech. Použití je velmi široké. Například lze začlenit nahrazování řetězců, které si třeba nahrajete do pracovního makra přes makrorekordér: prostě si pořiďte kopii makra OtevřiCelýAdresář a vložte v něm tento nahrazovací segment těsně před slovo „Next“. Tak zajistíte, že se provede záměna ve všech dokumentech daného adresáře. Příklad: změna e-mailové adresy, tím pádem potřeba změny hlavičky ve všech dokumentech; zaměňování v celém webu či změna jeho vzhledu; hromadná úprava stylů ve více dokumentech atd. Pozor, doporučuji používat v kopiích dokumentů, než si ověříte, zda vaše modifikace makra správně funguje.
- OtevřiCelýAdresářVčetněDočasnýchSouborů: otevře i soubory začínající na znak ~. K čemu to: je to určeno k obnově ztracených dat, protože dočasné soubory často po pádu aplikace či nechtěném smazání souboru obsahují jeho jen o málo starší verzi.
- Záloha: určeno na tvoření zálohy během práce na jiném místě disku (ochrana před pokažením formátování atd.). Uloží dokument, pak ho uloží jako do adresáře určeného na zálohy pod původním názvem (cestu k tomuto adresáři si v kódu makra přepište podle svého přání) a pak znovu otevře ten v původním umístění, aniž byste se museli proklikávat strukturou adresářů: makro to všechno udělá za vás. Jen v kódu přepište cestu, kam se má záloha uložit, podle svých potřeb. Pozor na jednu věc: soubor se zavře, takže se zruší možnost vrátit provedené akce zpět (Ctrl+Z).
- ZálohaWWW: mutace makra záloha; uloží dokument jako stránku WWW. Je dobré tuto zálohu čas od času dělat i pokud nepublikujete na internetu, protože HTML má velmi průhledné formátování, které se nepokazí tak snadno jako formátování Wordu, respektive bude možné je opravit: dokument se může porušením formátování zcela zničit. Doporučuji makra Záloha poměrně často používat.
- DnešníSouboryZálohovat: pořídí zálohu všech dnes změněných souborů. Cesty si přepište na ty, které se vám hodí a na vašem disku existují.
- ZálohovatSouboryMeziUrčitýmDatemADneškem: provede zálohu všech souborů v příslušných adresářích, jež byly změněny mezi dneškem a uživatelem zadaným datem.
- DočasnéSouboryOstranit: odstraní dočasné soubory v adresáři a jeho podadresářích. Cestu přepište v kódu. Používáte jen na vlastní nebezpečí. Dočasné soubory, zachované vlastně následkem chyby, někdy mohou zachránit cenná data, pokud o původní soubor přijdete a máte v daném adresáři tyto staré plevelné soubory, stačí je Otevřít v programu / Otevřít jako a zvolit příslušný program, který je vytvořil (většinou Word).
- ProhledatDokumentyHromadně: Prohledá všechny dokumenty .doc a .rtf v zadaném adresáři; odstavce, které obsahují hledaný řetězec, zkopíruje a výsledky vypíše do nového dokumentu.
- PoleOdečtiOdPole: funkce, která z jednoho pole vyfiltruje („odečte“) všechny položky druhého pole.
- NormostranyPočet: toto makro a jeho mutace slouží k automatickému přepočítání počtu znaků v dokumentu na normostrany (30×60 = 1800 znaků na stranu). Šetří čas, nemusí se nic počítat atd., stačí to spustit. Zahrne i poznámky pod čarou, pokud v dokumentu jsou. Navíc je to i přesnější než si údaj počítat z počtu znaků pod Nástroje / Počet slov, protože makro od čísla odečítá počet odstavců, v praxi tedy vlastně, narozdíl od běžného wordovského počítání, nezahrnuje znaky konce odstavce (z typografického hlediska nezabírají žádný prostor, takže jejich zahrnování do normostran nemá smysl).
- OdstraňovačDiakritiky: z celého dokumentu nebo z obsahu stránky (jiná mutace) odstraní diakritiku. U celého dokumentu se předem dotáže. Zpracována je nejen česká, ale i francouzská diakritika. Buďte ale na používání opatrní.
- OdstraňovačDiakritikyANealfanumerickýchZnakůproc: Odstraní diakritiku z označeného textu a převede všechna písmena na malá. Mezery nahradí za spojovníky a ostatní nealfanumerické znaky vymaže. Určeno zejm. na úpravu řetězců, které se mají stát názvy souborů.
- OdstraňovačNealfanumerickýchZnakůANečeskéDiakritikyproc: Odstraní nečeskou diakritiku z označeného textu a převede všechna písmena na malá. Mezery nahradí za spojovníky a ostatní nealfanumerické znaky vymaže. Určeno zejm. na úpravu řetězců, které se mají stát názvy souborů.
- PočetVýskytůVŘetězci: funkce, které se předává řetězec a hledaný segment a ona vrací počet výskytů.
- Lupa180 atd.: toto makro a jeho mutace zvětší lupu a souběžně zúží stránku, takže je nadále vidět celý text. Když chcete mít písmo větší, makro prostě spustíte a hned je vše hotovo. Pak makrem LupaSto nebo Lupa150 navrátíte vše do původního stavu. Šířky stránky si změňte podle šířky svého monitoru, pokud nevyhovují.
- NadpisyPosunoutOÚroveňDolů: z toho, co je napsáno stylem Nadpis1, udělá Nadpis2 atd.
- NadpisyPosunoutOÚroveňNahoru: z toho, co je napsáno stylem Nadpis2, udělá Nadpis1 atd.
- SpeciálníZnakyZvýraznit: pomocí nahrazování zformátuje speciální znaky, např. francouzské, červeně. Doporučuji provádět jen v kopiích.
- InternetovéAdresyOznačit: zformátuje červeně všechny řetězce „http://“ v dokumentu. Doporučuji provádět v kopiích.
- SloučitDokumentyVeVšechRozjetýchOknechPřesSchránku: funkce je jasná z názvu. Musí být otevřen vámi vytvořený soubor zzz.doc.
- Makra určená na formátování textu: Nadpis1 (zformátuj aktuální řádek Nadpisem 1) atd. atd. Velice usnadňuje a zrychluje práci a šetří oči.
- FontyZkouškaVšech: napíše řádek speciálně vyvinutého českého textu, takže zjistíte, zda obsahuje české znaky (od ů až po ď), a také jak vypadá. Dobré na rychlý výběr fontu s ověřením, zda má české znaky (což z rozbalovací nabídky s fonty nepoznáte).
- FontyZkouškaZadej: otestuje font, jehož přesný název zadáte.
- FontyZkouškaSDotazemNaKaždý: zkouší fonty: těmi, které odentrujete, napíše řádek českého textu, takže zjistíte, zda obsahuje české znaky, a také jak vypadá. Celkem k ničemu, lepší je to, které zkusí zaráz všechny nebo které zkusí konkrétní font, jehož název sami zadáte.
- GenerátorObrázků: změňte v kódu (v editoru VB, Alt+F11 nebo hned jak si otevřete soubor s mými makry, např. ve WordPadu či Notepadu) cesty (vepište tam své adresáře místo mých) a získáte makro, které rychle vloží obsah schránky, kterým by měl být obrázek, do určitého souboru, ten uloží jako HTML a pak v Průzkumníkovi otevře složku na podpůrné soubory – tj. hned obrázek (obrázky) uvidíte a můžete je přesunout, přejmenovat atd.
- NahrazovaciFunkce: nahrazovací funkce. Přímo z kódu jiné procedury či funkce nebo z textových políček (InputBoxů) makra NahrazovaciFunkceVolání této funkci předáte hodnoty proměnných Levy (levý vymezovač), Pravy (pravý vymezovač), NahraditCo (co se má nahradit), NahraditZaCo (za co se to má nahradit), Obsahuje (jaký řetězec musí nalezený text nutně obsahovat, aby došlo k nahrazení; volitelné), Neobsahuje (jaký řetězec text nutně nesmí obsahovat, aby došlo k nahrazení; volitelné) a makro provede toto složité nahrazení. K nahrazení dojde jen u těch výskytů, které jsou mezi Levy a Pravy (ty je nutné zadat).
- V nitru NahraditCo (ne na začátku) zvládá zástupný řetězec za libovolný počet znaků „\*“ (takže „\*“ nelze ve stávající úpravě jako běžný řetězec nahrazovat: je vyhrazeno na zástupný řetězec).
- U NahraditCo a NahraditZaCo Lze zadávat i z InputBoxů Chr(číslo) a ChrW(číslo) – funkce je rozpozná a převede z řetězce „Chr(13)“ apod. na konstantu Chr(13).
- Obsahuje a Neobsahuje mohou být buď běžné řetězce, nebo celá pole (Array). Obsahuje a Neobsahuje jsou volitelné.
- Je možné si nechat zhotovit do nového dokumentu soupis výsledné podoby příslušných míst.
- Funkce má bohaté použití, například pro práci se slovníkovými databázemi pro Lingea Lexicon, převod uvozovek z anglických na české v kódu HTML (tam, kde je chcete upravit jen v textu a v rámci značek HTML naopak ne) atd. Jakmile jednou pochopíte, co která proměnná znamená – a to není složité – lze funkci využívat s velkým prospěchem.
- InStrCount(retezec, co): funkce, která zjistí počet výskytů řetězce "co" v řetězci "retezec".
- HTMLobarvitKód: základní barevné vykreslení syntaxe HTML ve wordovském souboru. V delších souborech to chvíli trvá.
- Hromadné přejmenovávání: na to existují mnohé programy, ale osobně jsem se nesetkal s žádným, který by řešil to, co jsem zrovna potřeboval já: proto také vznikla tato makra, která umějí předřazovat a vyřazovat řetězce z názvů. Pro vyřazování z konce, přiřazování na konec atd., ne na začátek, je nutno si je modifikovat.
- PřesunoutVšechnySouboryVAdresářiPodNovýmNázvem: Přesune všechny soubory v zadaném adresáři pod novým názvem do zadaného umístění (předřadí stávajícímu názvu uživatelem zadaný řetězec). Je vhodné užívat spíše tuto mutaci, a to proto, aby makro nepřejmenovávalo ještě jednou již přejmenované.
- PřejmenovatHromadněVšechnySouboryVAdresářiPředřadit: Hromadně přejmenuje všechny soubory v adresáři tím, že jim předřadí uživatelem zadaný řetězec. Někdy nefunguje zcela správně - předřadí se dvakrát. Je to asi proto, že soubory, které přibudou přejmenováním do kolekce, považuje makro také za soubory, jejichž název má upravit. Tomuto se vyhnete, pokud užijete makro PřesunoutVšechnySouboryVAdresářiPodNovýmNázvem.
- PřejmenovatHromadněVšechnySouboryVAdresářiVyřadit: pracuje podobně, ale místo předřazování vyřazuje. Pokud některý soubor zadaný řetězec na začátku neobsahuje, tak s ním makro neudělá nic.
- HlasitéČtení602: rozsáhlé makro, které pomocí nahrazování upraví text do „fonetičtější“ podoby: rozšifruje zkratky, předejde některým výslovnostním chybám programu čtení v 602Textu aj. Velmi vhodné pro programy typu Text to Speech (ty, které zvládají český text). Cesty ke kopii dokumentu, kterou makro vytváří a se kterou dále pracuje (původní dokument zůstane nedotčen) si v kódu upravte.
- MetaTag: vloží meta description a keywords, když máte otevřený kód souboru HTML (při Potvrdit převod při otvírání souboru vyberete nikoli jako HTML, ale jako Prostý text). Předpokladem správného fungování je, že předtím vyplníte vlastnosti, že v samotném dokumentu nebude nikde řetězec znaků „meta name“ předcházený znakem < (kromě právě těch informací, které se při exportu do HTML automaticky vkládají) a že si otevřete daný soubor HTML jako pouze text (tj. uvidíte zdrojový kód). Za správné fungování neručím (jako u žádného makra).
- TypeText: převede text ve wordovském souboru do takové podoby, aby se dal přes schránku zkopírovat do makra na TypeText. Pozor, užívejte v kopii textu – v novém dokumentu.
- SelectionFindVyextrahovat: z klasických bloků kódu Selection.Find tak, jak je píše makrorekordér Wordu, vyextrahuje samotné řetězce; vše ostatní vymaže. Tyto řetězce lze pak například vložit do pole a užitím cyklu
For i = 0 to UBound(pole)
docílit mnohem úspornějšího kódu, než jaký produkuje makrorekordér. Provádějte v kopiích – například v novém dokumentu, kam si bloky vložíte přes schránku.
- HTMLatd.: většinou makra, která nědělají nic víc a nic méně než to, že napíší v HTML různé věci jako hypertextový odkaz apod. – urychluje práci těm, kdo přímo editují kód HTML. Některé jen otvírají soubory na mém místním disku, kde mám ty texty předpřipravené, takže vám nebudou fungovat. Je to celkem na nic – často je rychlejší to napsat ručně.
- Archiv: makra, jejichž název obsahuje slovo archiv, jsou určena k archivování nefunkčního materiálu, v němž už je nicméně vložená jistá práce a který se ještě může jednou hodit. Vám asi nebudou k žádnému užitku.
- ÚpravaStylů: mnoho maker na úpravu stylů. Spíše pro inspiraci a naznačení, kolik práce šetří úprava stylů pomocí maker.
- ImportMillennium: pro slovník Millennium. Ze správné podoby fr. textu promění ve vizuálně nesprávnou (např. è za č), ale takovou, která bude slovníkem Millennium při importu do uživatelského slovníku správně interpretována. Diskové cesty si přepište na své.
- Lingea...: sada maker na převody a úpravy uživatelských slovníků ve formátu pro Lingea Lexicon, např. sofistikovaný převod do databáze opačného směru.
- LingeaHTMLpřevod: převod z mé verze lingeovského formátování jazykových slovníků (musejí být striktně dodržena pravidla vyložená na stránce věnované slovníkům) do formátu HTML. Jak pak takový slovník vypadá, se můžete podívat na stránku Slovníky v podobě běžných stránek HTML, kde jsou ukázky i samotné dlouhé slovníky.
- LingeaHTMLpřevodŘeckoČeský: prakticky totéž, ale pro slovník klasické řečtiny.
- ImportLingeaCizoCz: předělá databáze stažené z této stránky či podobné (dělené tabulátory) do formátu vhodného pro import do slovníku Lingea Lexicon.
- ImportLingeaCzCizo: vyrobí zase opačný směr – uživatelský slovník česko-cizojazyčný pro Lingea Lexicon z databází stažených z této stránky či databází jim podobných.
Publikování této verze: 18. 11. 2006 21:37
Počet slov: 3493
Umístění: http://www.david-zbiral.cz/makra.htm